70% meie immuunsüsteemi tegevusest toimub meie soolestikus ja selle ümbruses

Updated: Jan 26, 2021

Hiina meditsiini arst Rene Bürkland väitel on hiina meditsiinis immuunsus ja seedimine tihedalt seotud. Kui esineb probleeme immuunsusega, siis vaadatakse esimese asjana üle seedimine. Hiinlastel on ütlus: „Nii kaua, kui inimese seedimise tuli on tugev, saab ta jagu kõigist haigustest“. Kui seedimise tuli muutub nõrgaks, muutub kõhunäärme energia nõrgaks, piisavas koguse energiat ei jõua kopsudesse ning immuunsus muutub nõrgaks.


Seedetraki nimetakakse õõnsaks organiks. Õõnsad organid peaksid täituma ning tühjenema regulaarselt, siis on nad terved, seedimise tuli on tugev ning ka immuunsus on hea.


Seedetrakti regulaarsele tühjenemisele saab tihti takistuseks kõhukinnisus. Kui soolestik ei tühjene, hakkab jämesoolest imenduma organismi toksiine, seedimise tuli ning immuunsus nõrgenevad.


Kõhukinnisuse põhjusteks võib olla näiteks istuv töö, emotsionaalne pinge, kiudainevaene toit, soolestiku mikrobioomi ebaproportsionaalne koostis.


Ideaalse sooletiku mikrobioom peaks olema mitmekülgne, eri tüüpi soolestiku bakterite kooslus peaks olema proportsionaalne. Tänapäeva inimese mikrobioomi mitmekesisus on aga kahjuks ca 50% võrra väiksem kui oli aastakümneid tagasi. Seda põhiliselt tööstulikul teel toodetud toidule, kunstlikele toidulisanditele, kõrgele stressitasemele, antibiootikumide liigtarbimisele jne.


Mikrobioomi mitmekesisuse drastilist vähenemist peetakse ka põhjuseks, miks tänapäeval on rohkem kroonilisi ja degeratiivseid haigusi. Samuti seletatakse sellega ka toidutalumatusi ning allergiaid (viimase 20 aasta jooksul on haiglasse ravile võetud allergikute arv suurenenud 500%).

Mikrobioomi koosseisu nö vaesumine on põhjus, miks inimestel on vähenenud ka keskkonna taluvusvõime ehk immuunsüsteem on nõrgenenud.

Mikrobioom on meie keha kaitsesüsteemi alustala välismaailma suhtes. Toit ja selle mõju soolestiku bakteritele on tihedalt seotud meie immuunsüsteemi aktiivsusega, kuna suurem osa meie immuunsüsteemist paikneb soolestikus ja selle ümbruses.

Soolestikus toimub ühe päeva jooksul sama palju immuunreaktsioone kui ülejäänud kehas terve elu jooksul kokku.

Tundub loogiline, kui mõelda, et iga suhu pandud toit ja jook on kehale kui võõrkeha. Soolestiku rakud reageerivad võõrkehale kas lastes sel organismi siseneda või hakkavad sellele reageerima nahaprobleemide, meeleoluprobleemide jms.


Soolestiku mikrobioomi parandmiseks on lihtne moodus- taimne kiudainerikas toit. Kiudainerikas toit on ülihea prebiootimum. Prebiootikum on toitaineks soolestiku headele bakteritele probiootikumidele. Ilma prebiootikumideta ei suuda probiootikumid kaua vastu panna soolsetiku halbade bakterite mõjule. Halbade bakterite osakaal suureneb, tekitab põletiku ning viib tihti antibiootikumide võtmisele.


Kiudainerikkal toidul (köögiviljad, kaunviljad, puuviljad) on seega kaks suurt väärtust:

  • Kuna neid on organismil raske lagundada ning seedida, siis toimivad nad nö torusiiline, puhastavad soolestiku sinna kogunenud jääkainetest

  • Nad on ideaalseks toiduks soolestiku headele bakteritele probiootikumidele

Tänapäeva inimesed söövad kiudaineid ca 10 korda vähem, kui meie esivanemad. Selge on see, et elutempo ja elustiil on muutunud. Kui kohe kuidagi ei ole võimalik menüüsse lisada rohkem kuidainerikast toitu, siis on heaks lahenduseks looduslikud toidulisandid.


11 views

Recent Posts

See All