top of page

Minust

Kaia 2020.jpg

Olen Kaia, 49 aastane kahe lapse ema. Olen läbi elu olnud liikumis- ja toitumishuviline. Kooliajal tegelesin tõsisemalt murdmaasuusatamisega. Täiskasvanueas on liigutamine olnud tervisespordi tasemel, meeldib väga erinev ja erineva koormusega kehaline tegevus.

Esimest korda maadlesin ise kaaluprobleemidega peale suusatrenni lõppu (peale põhikooli). Energiakulu kukkus ühtäkki tuntavalt ning kuna toitumises muudatusi ei olnud, siis tundsin, et kaaluteemad tõusevad päevakorrale. Sealt sai alguse minu huvi teadliku toitumise vastu. 

Veel tõsisemalt hakkasin süvenema toidu teematikasse, kui olin korduvalt kurtnud enda perearstile väsimust ja jõuetust, mille peale perearst mulle antidepressandid välja kirjutas. Õnneks sattusin seda teemat arutama ka ühe tuntud labori arstiga, kes pakkus välja, et ma võiksin ferritiini taset mõõta. Selguski, et mul oli tõsine rauaaneemia. Lähemal sümptomite uurimisel sain teada, et nii depressioonil kui ka aneemial (ning muide ka laktoositalumatusel) on väga sarnased sümptomid. Rauavaegus on inimeste hulgas väga laialt levinud. Samuti on väga levinud antidepressantide võtmine. Kui palju aga antidepressantide võtjatest tegelikult peaks hoopis oma rauataseme tõstmisega tegelema, nii nagu see oli minu puhul? Ehk üle vaatama oma igapäevased toitumisharjumused.

Olen iseseisvalt ennast harinud toitumise vallas aastaid, lugenud raamatuid/ artikkleid ning kuulanud loenguid. Samuti olen lõpetanud toitumisalase baasõppe Anneli Sootsi toidukoolis ning toitumisnõustaja õppe Rahvaterviseakadeemias. Olen praktiseerinud tervislikku ja tasakaalustatud toitumist enda ning pere peal aastaid.  

Mind väga huvitab seos: toitumine- energia- tervis. Ma olen veendunud, et toitumine on absoluutselt kõige alus. Selleks, et oleks energiat teha võimalikult kõrge vanuseni endale meelepäraseid tegevusi, tuleb enda keha hoida ja "poputada" läbi teadliku toitumise. 

Olen samuti veendunud, et läbi toitumise on võimalik ära hoida või edasi lükata mitmeid laialt levinud elustiilihaigusi (südame-veresoonkonna haigused, diabeet jne). 

Samuti paelub mind väga teema toitumine ja lapsed. On ju väga levinud, et lapsevanemad tipivad oma laste koolipäeva järgse aja täis erinevaid huviringe ja trenne. Minu arvates pööratakse aga liiga vähe tähelepanu sellele, kuidas lapsed sellistel pikkadel päevadel kõhud täis saavad. Kas lapsed söövad regulaarselt või käivad ühe poe krõpusriiuli juurest teise poe magusariiuli juurde? Mis juhtub sellisel juhul laste veresuhkru ning käitumisega? Miks meil on nii palju käitumishäiretega ja ülekaalulisi lapsi? Arvan, et ülikriitiline on toitumise vallas lastevanemate teadlikkuse tõstmine, et nad saaksid aidata enda lastel nautida huvi- ja spordiringe ning anda endast parima õppetegevusest.

Tean ka oma kogemusest, et tervislik ja teadlik toitumine ei ole kosmoseteadus. See on tegelikult lihtsam, kui tihti arvatakse. Samuti ei pea lõivu maksma toidunaudingutes.

Toitumisnõustajana aitan väga hea meelega ka Sinul jõuda suurema energiani ning parema enesetundeni läbi teadliku toitumise. Kaalu kaotus kaasneb sellega juba iseenesest. 

 

Võta minuga julgelt ühendust ja lepime kokku kohtumise :)

Kaia

bottom of page